„Predstavujeme“ : Pavol Pavešic

Veľkou osobnosťou v drese juniorov HK91 Senica je nesporne Pavol Pavešic (15.4.1993.) .V našom drese odohralo množstvo kvalitných sezón a vždy sa dalo na jeho výkony spoľahnúť. Je oporou a pilierom obranných radov. Bol pri mnohých úspechoch naších mužstiev v minulosti až po súčasnosť. Zaslúži si preto viac ako ktokoľvek iný priestor pre rozhovor na tomto webe.

Máš množstvo zápasov v našom drese HK91 Senica a pohybuješ sa v juniorke už prakticky štyri sezóny. Nie je možné sa predsa neopýtať sa smerom k aktuálnej baráži ako vidíš naše šance v tejto súťaži. Úvod sa celkom vydaril , podarí sa to tento rok postup do extraligy.

Ja si myslím , že áno. Niekedy je viac ako hokejový umenie dobrý kolektív a mi ho tento rok máme. A máme to skutočne dobre rozohraté a  dva zápasy z  troch vyhrané. Úvodné vykročenie sa podarilo a určite chceme s tým niečo urobiť.

Aj keď je to pre hráčov tento rok končiacich ťažšie, že sa bude možno hrať extraliga bez vás skúsených. Vnímate trošku aj tento faktor.

Vždy to tak bolo , že ten konečný ročník údava tón v hre a chalani to tí skúsení to vždy viedli aj trebárs R.Šebesta davnejšie, keď som bol v doraste alebo juniorke. Vôbec to nie je demotivujúce hrať alebo byť úspešný v baráži aj keď nie už pre seba. Ideme skrátka za tým úspechom.

Máš vlastne aj z tohto roku veľké skúsenosti z  extraligou juniorov nastupoval si dva mesiace na striedavý štart v Skalici a vieš najlepšie odhadnúť aj silu súperov. Aj čo sa týka samotnej Skalice je to ich mužstvo skutočne o toľko silnejšie. Nemalo problém tento rok s umiestnením v tabuľke a vyhlo sa baráži. Je tá sila ich mužstva len v maličkostiach väčšia , alebo je tam veľký rozdiel.

Skalica je len o to vždy lepšia , že vždy tú extraligu hrávala.Dávajú si viac záležať na tom, aby neustále hrali so svojimi hráčmi aj s  vidinou lepšieho uplatnenia možno aj v  A-mužstve dospelých v  extralige sa to tam viac darí a naplňať tieto ciele.

Tak to pred rokom ste boli v baráži taktiež a plány na záchranu tiež boli celkom reálne mužstvo bolo dobré len sa to nejako nepodarilo. Z môjho nezávísleho pohľadu sa mi zdalo , že minulý rok ste hrali baráž až tak nejako príliš riskantne a útočili viac aj obrancovia. Tento rok hráte viac so zabezpečenou obranou. Poučili ste sa z minulého roku.

Extraligové mužstva majú viac skúsených hráčov a určite takéto zaváhania využijú. Asi je vyhodnejšie z  hladiska výsledkov skôr čakať na chybu súpera ako sa bezhlavo hrnúť dopredu. Lepšie je počkať si na chybu, dať nejaký gól a potom to z obrany podržať.

Je všeobecne všade vo všetkých mužstvách problém s kvalitnými obrancami. Keď už mužstvo nejakých dobrých skutočne má , tak sa stáva pravidlom, že odohrajú na ľade veľa minút a vymetajú aj oslabenia s presilovkami a sú na ľade polovicu zápasu. Je to poriadne veľká fyzická záťaž pre organizmus, o tom by si ty mohol asi dosť dlho hovoriť.

Fyzicky je to veľmi náročné , ale hokej ma veľmi baví a na ľade som rád. Užívam si to tam a  nevidím v tom problém.

Bol si odjakživa len obrancom aj v mladších kategóriach alebo si bol aj niekedy útočníkom.

Áno, som obrancom odjakživa a teraz v poslednom čase chodím aj na výlety do útočného pásma. Nikdy som nebol rýchly korčuliar ani technický hráč , hral som vždy skôr do tela.

Nikdy si neuvažoval o nejakom inom športe ako o hokeji , ani v mladšom veku.

Nie bol to len hokej a cez leto hokejbal . Futbal ma nikdy neoslovil . Začal som hrávať hokej asi tak v šiestich rokoch. Bol som skôr slabší hráč. Skôr som pôsobil v tretej, štvrtej päťke. Motivovalo ma to a tvrdou prácou som sa vypracoval do lepších pozícií.

Zásadny tréner , ktorý ťa najviac ovplyvnil v  pozitivnom smerovaní v kariére.

Ja by som povedal , asi najviac v tom smere pán tréner Jozef Krišák hlavne v psychickej oblasti v žiackých kategóriach a čo sa týka vo fyzickej pripravenosti tak to je pán tréner Pavol Klečko s jeho ťažkými tréningami.

Opýtam sa aj na tvoju účasť v tíme Orange20. Vyprchalo z  teba už sklamanie z  toho, že si sa nakoniec nedostal do tohto konečného výberu pre sezónu.Aj keď si s nimi absolvoval prípravne obdobie pred sezónou.

Skutočne som s nimi prípravu absolvoval a  bola dosť ťažká. Som rád , že som ju mohol absolvovať dala mi veľa. Trvalo to tam dva mesiace. No či som z  toho sklamaný , život ide ďalej. Stejne ten projekt trvá len pol sezóny a  potom je koniec. Podmienky a  starostlivosť v  akých sa hráči pripravujú sú však na dobrej úrovni so všetkými atribútmi.

Určite si si pri pohľade na hru Orange20 na MS v decembri povedal , že si tam mohol byť možno aj ty medzi nimi.

Sledoval som to MS a keď som pozeral to mužstvo sa takmer celé zmenilo oproti tomu z prípravného obdobia. Prednosť dostali hráči zo zahraničia a tak to je pravidelne. Nemôžeme sa však príliš merať z hráčmi , ktorí pravidelne hrávajú kvalitné súťaže neporovnateľné s naším slovenskými ligami.

Ďalšou kapitolou v tvojom tohtoročnom hokejovom živote bola aj účasť v drese Dukly , kde nastupuješ vlastne už tretí rok.

Od každého staršieho hráča sa dá veľa naučiť a nemusí byť ani príliš rešpektovanou hviezdou. Je to veľká škola hokeja.

Tento rok to bolo pre teba asi zvlášť náročné naskakoval si do zostavy až v troch kluboch a časté striedanie spoluhráčov v obranných dvojiciach musí byť dvojnásob zaťažujúce vzhľadom k zohratosti.

Podľa mňa tá zohratosť nie je až tak dôležitá. Na dvoch-troch tréningoch si vyskúšame niečo a dá vždy najsť nejaká súčinnosť a pokiaľ je hráč aspoň trochu inteligentný tak dá hrať na dobrej úrovni.

Ak by si mal povedať jedno meno hráča obrancu, s ktorým si hrával v obrannej dvojici za svoje účinkovanie v Senici. S kým si najradšej hrával.

V mladšom veku to bol Rudolf Fian a v Dukle som rád hrával Ľubošom Škápikom.

Čo sa týka tvojej hokejovej budúcnosti , kde ju vidíš. V juniorke tento rok hráš posledný rok a nastáva šanca hrať niekde v A-mužstve.

Zatiaľ neviem čo bude v budúcej sezóne. Zmluvu zatiaľ nemám ani s Duklou Senica.Určite chcem zostať pri hokeji či tu alebo niekde v zahraničí ,kde konkrétne to sa ešte uvidí.

Vďaka za tvoje kvalitné výkony v drese HK91 Senica a veľa úspechov v  kariére.

8.3.2013 – Senica

autor rozhovoru : Jaroslav Šustek